Menu

Borg and Bezzina to defend title on home soil

Malta's Alex Borg and Duncan Bezzina will be aiming to defend their European Men's Team Champions Title when the event kicks off on home soil in Malta on the 26th of March.

The closing date of the 8th of February is fast approaching but we already have some of the team lists which include some strong Maltesse sides including the champions who will be joined by two more mens teams one of which will include Tony Drago. Drago will join young Brian Cini who also plays in the Under-21 Championships the week before.

They will be joined by last years finalist Nick Jennings who will be partnering Ryan Causton this year in what will be one of the two strong English sides. Ireland will also have a very strong representation this year with Rodney Goggins and Brendan O'Donoghue playing together while Robert Murphy and Irish Champion Mick Judge will also fancy a good run again this year.

Of the other teams this year we have a lot of younger players represented with the pick of them the strong Polish team of Kacper Filipiak and Michał Zieliński who came very close last year losing out in the semi finals. With over a week to go we will see all the names come in to join the 18 teams already entered to make up what will be a very competitive mens event this year. 

In the Ladies section we have eight teams entered thus far with defending champions Daria Sirotina and Anastasia Nechaeva from Russia aiming to pick up yet another team champions title.

The Masters section only have nine teams entered to date but Malta yet again will have a big representation with three teams in the draw so far with teams from Russia, Switzerland, Israel and Ireland in the draw at present with many more expected to follow.

The venue of the Dolmen Hotel is always a favorite with the players and we are sure that this will be a fantastic championships yet again this year and look forward to welcoming all the players, referees and supporters to Malta for both the Under-21 Championships and then the Team Championships in late March.

Read more...

Sirotina opens with quick victory

In the Ladies Section Daria Sirotina was the first match finished here this morning as she made short work of her Bulgarian opponent Monika Metodieva running out a 3-0 winner with breaks of 31 and 36 in the first two frames. 

In the other Group C matches Manon Melief from the Netherland's defeated Hungary's Mónika Vantara-Stenócz 3-0 and Germany's Diana Stateczny also won three frames to nil against her Ukrainian opponent Maria Bucharska. 

Read more...

Draws Now Live

The draws for both the upcoming European Under-21's and the Team Championships are now finalised and available to view from the main tournament menu on the home page or from the links listed below. 

Read more...

Maurice Le Duc wins 4 in a row

Dutch potter Maurice Le Duc won his fourth straight match this afternoon in Zielona Gora as he defeated Mikhail Popov from Russia by four frames to nil. The solid four frame win included breaks of 67 and 55 in the second frame and the result now leaves Le Duc in prime position to top the group but still has to face both Krzysztof Wrobel and Jeff Cundy over the weekend which should decide the fate of Group C. 

Cundy also won this afternoon making it three from three for him after a 4-1 win over Tom Limor and also in that group Andrey Khudobin from Belarus got his first win on the board with a 4-0 win over Croatian Bruno Repaic.

In Group D Rhys Clark had to come from 1-0 down against Andres Petrov (Estonia) to run out a comfortable 4-1 winner leaving him firmly in control in his group with three wins while Paul Schopf and Murat Ayas will have to finish off their match next session.

Masters

Ireland's Mark Tuite continued racking up the wins with a 3-0 victory over Daniel Poly of France having yet to drop a frame while also in Group H Richard Kornberger gained his first win with a 3-1 result against Marcin Kolibski.

John Terry had to fight hard to overturn a 2-0 deficit in his Group G match against Mohanraj Sivasubramaniam (Switzerland) to end up a 3-2 winner and maintain his unbeaten record to lead the group with only one match left against Rune Kampe to come which should decide the fate of the group. 

Another Welshman Ian Sargeant was in action against Pal Vantra and ran out a 3-1 winner to leave him top of the group while also in Group F Bernard Ballestra took his first match win beating Laimonas Aldonis (Lithuania) 3-0.

Ladies

Four matches this afternoon in the Ladies Section saw defending champion Tatjana Vasiljeva in action and she saw off Nikoleta Nikolova 3-0 as she kept pace with Diana Statczny with three wins a piece in Group A. Russia's Daria Sirotina also kept her unbeaten record although was made to work for it after Manon Melief went 1-0 ahead early on but Daria eventually ran out a 3-1 winner. 

The two other games in the section saw wins for both Valerie Savonet and Weronika Nowicka, her first win to date.

 

Mens

M Brincat 4-3 G Louka
J Cundy 4-1 T Limor
M Le Duc 4-0 M Popov
B Repaic 0-4 A Khudobin
R Clark 4-1 A Petrov
 

Masters

I Sargeant 3-1 P Vantra
L Aldonis 0-3 B Ballestra
J Terry 3-2 M Sivasubramaniam
M Tuite 3-0 D Poly
R Kornberger 3-1 M Kolibski
 

Ladies

E Torok 0-3 W Nowicka
D Sirotina 3-1 M Melief
T Vasiljeva 3-0 N Nikolova
V Savonet 3-0 N Nowak
 

 

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed
  •